Rolovací vrata s lamelou 55 nebo 77 mm.

Princip vrat
Rolovací vrata tvoří lamelový pancíř, který se navíjí do hliníkového boxu, umístěného pod stropem garáže. Systém vrat tvoří hliníkové zateplené lamely, hliníkové vodící lišty, motor (v některých případech pružina), který na hřídeli navíjí vrata do hliníkového boxu. Toto vše by mělo být jištěno bezpečnostními prvky. (fotobuňky, bezpečnostní tlaková lišta, pádová brzda) Samotné lamely se nejčastěji vyrábí v šíři 77mm. (pro menší rozměr vrat je možno použít i lamely o šíři 55 mm). Lamely jsou zatepleny polyuretanovou pěnou, lakovány práškovou barvou nejčastěji v barvě bílé a tmavě hnědé, popř. i v jiných odstínech např. zlatého dubu-za příplatek.

Způsob montáže
Velkou výhodou rolovacích vrat při montáži je možnost jejich umístění: do otvoru, před otvor a za otvor.

Způsob ovládání
Nejběžnější variantou ovládání bývá trubkový pohonu umístěný v hřídeli, doplněný dálkovým ovládáním, tlačítkem klíčovým spínačem, klávesnicí nebo jiným ovládacím prvkem.Vrata je možno ovládat i ručně.

Stavební připravenost
garáže je klíčová pro bezproblémovou montáž a funkčnost garážových vrat. Vrata se montují na zarovnanou a začištěnou stěnu garáže a na dokončenou podlahu. Při montáži před nebo za otvor je v garáži potřeba aby:

  • šíře ostění byla 10 cm
  • výška nadpraží 30 cm - 40 cm (dle výšky vrat)

 

Při montáži do otvoru, platí stejné požadavky. Je však třeba mít na paměti, že o tyto rozměry se zmenší světlý průjezd otvoru.

Varianty provedení
Rolovací garážová vrata se vyrábí pouze v jednom vzhledu, vodorovné pruhy. Toto je dáno konstrukcí vrat. Lamely navíjející se na hřídel se vyrábí nejčastěji v šířkách 55 a 77 mm. V obou případech zateplené polyuretanem. (lamely 77 mají lepší izolační vlastnosti než lamely o šíři 55 mm)

Materiál a barvy
Lamely se vyrábí z hliníkových profilů zateplených polyuretanem, výhodou je široká nabídka barevných provedení bez příplatku. Lamely lze taktéž potáhnout renolitovou fólií. Tím se vytvoří velice originální vzhled vrat. Koncová hliníková lamela je nezateplená. Box a vodící lišty se vyrábí také z hliníku.

Příslušenství
Příslušenství garážových vrat lze v zásadě rozdělit do dvou skupin mechanické, zvyšující komfort a vzhled vrat a elektrické, zvyšující bezpečnost vrat.

Klady rolovacích garážových vrat

+ Není nutné závěsné zařízení
+ Prostor pod stropem není omezen
+ Vrata je možno montovat do otvoru, před otvor i za otvor
+ Vrata se vyrábí zateplená
+ Vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům
+ Vyžadují minimální údržbu
+ Vrata se vyrábí na míru
+ Snadná výměna poškozených lamel
+ Široká škála barevného provedení
+ Vrata lze vyrobit v renolitové fólii

 

Zápory rolovacích garážových vrat
- Horší izolační vlastnosti než vrata sekční zateplená (lepší než výklopná, dodatečně zateplená)
- Při montáži do otvoru se sníží průjezdná výška i šířka
- Vyšší cena
- Vyšší náročnost řešení nouzového otevírání v případě garáže bez bočního vchodu a boxu montovaného před otvorem.